426195806_1191384715166768_7878669578192079855_n

A Szegedi Összművészeti Fesztivál 2024. május 11-i (szombati) rendezvényei

A következő események a Szegedi Összművészeti Fesztivál keretében kerülnek megrendezésre, amely a Szegedi Tudományegyetem Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány és az Art is Business Egyesület (Budapest) közös szervezésében valósul meg 2024. május 10-28. között. Az Összművészeti Fesztivál célja a művészeti élet és az üzleti szféra együttműködésének kialakítása a művészek támogatása érdekében. Budapesti és szegedi üzletemberek, mecénások lesznek a Fesztivál vendégei, amelyre nagy tisztelettel várjuk a szegedi művészeket és minden érdeklődőt.

1. Látogatás a Szegedi Nemzeti Színházban - Színházi élet a színfalak mögött

 

Helyszín: Szegedi Nemzeti Színház (Szeged, Vaszy Viktor tér 1.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 11 óra

Házigazda: Barnák László főigazgató, színművész, rendező

 

Barnák László főigazgatónak és Borovics Tamás színművésznek köszönhetően megismerhetjük a színház változatos és izgalmas műsorát, amelynek eredményeként növekszik a nézők száma. Az elmúlt évek tradícióit folytatva új operabemutatókkal, klasszikus és kortárs előadásokkal, zenés produkcióval, gyerekelőadásokkal várják a közönséget. Szép hagyomány az is, hogy a színház az új évadokban is műsorra tűzi a korábbi évadok népszerű és sikeres darabjait. Barnák László főigazgató igazán élő, szerethető színházat hozott létre az elmúlt években, amelynek a néző van a fókuszában. Továbbá nagyon fontos a színház társulatának és a közönségnek az interaktív együttműködése, amely a siker záloga.

Megcsodálhatjuk a Szegedi Nemzeti Színház eklektikus, neobarokk stílusban készült épületét, amely 141 év óta otthona a szép hagyományokra visszatekintő szegedi színjátszásnak. Az épület szépsége nemcsak a közönséget varázsolta el, hanem filmrendezőket is megihletett, s ennek eredményeként színházi jeleneteket és filmet is forgattak a patinás falak között. Betekintést nyerhetünk a színház életébe: hogyan történik a szereposztás, hogyan zajlanak a próbák, és mi történik az előadások során a színfalak mögött.

A magyar színművészet történetének kiemelkedő alakjai játszottak a Szegedi Nemzeti Színházban: többek között Páger Antal, Jávor Pál, Fedák Sári, Dajka Margit, Rátkai Márton, Ajtay Andor, Neményi Lili, Király Levente, az opera műfajában Simándy József, Komlóssy Erzsébet és Gregor József. Juhász Gyula költő és Vaszy Viktor híres karmester is volt a színház igazgatója.

 

 

2. A Szegedi Szimfonikus Zenekar bemutatkozása

 

Helyszín: Korzó Zeneház (Szeged, Széchenyi tér 9.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 12:30

Házigazdák: Gyüdi Sándor, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgató karmestere és Dubóczky Gergely karmester, a Szegedi Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője

 

Gyüdi Sándor és Dubóczky Gergely által betekintést nyerhetünk aSzegedi Szimfonikus Zenekar életébe, amely a Dél-Alföld legjelentősebb zeneművészeti együttese.

Vaszy Viktor világhírű karmester és zeneszerző 1969-ben alapította a Szegedi Szimfonikus Zenekart, amely azóta fontos szereplője a magyar zenei életnek. A zenekar nagy sikerrel szerepelt szinte egész Európában és a világ más tájain is. Több híres igazgató karnagy (Pál Tamás, Oberfrank Géza, Acél Ervin, Gyüdi Sándor) állt a zenekar élén, és számos sikeres lemezfelvételt készítettek magyar és nemzetközi lemezcégek közreműködésével.

A Szegedi Szimfonikus Zenekar rendszeresen rendez kamarazenei koncerteket a székházában, a Korzó Zeneházban, amely a Széchenyi téren, a klasszicista stílusban épült Zsótér-házban található.

 

 

3. A REÖK Palota és a Szegedi Szabadtéri Játékok bemutatkozása

 

Helyszín: REÖK Palota (Szeged, Magyar Ede tér 2.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 13 óra

Házigazda: Barnák László főigazgató, színművész, rendező

 

Szeged legszebb szecessziós épületében, a Reök-palotában 2007 óta működik a Regionális Összművészeti Központ (REÖK), amely a város üde és sokrétű kulturális színfoltját jelenti. A REÖK Palotában képzőművészeti kiállításokat, irodalmi és zenés programokat valamint kamaratermi színházi előadásokat rendeznek. Az épületben működik a Fesztivál jegyiroda, ahol jegyek vásárolhatók a Szegedi Szabadtéri Játékok előadásaira, amely Közép-Európa egyik legjelentősebb nyári szabadtéri színházi fesztiválja. A Szegedi Szabadtéri Játékok felügyeletét Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója látja el, aki elmeséli majd, hogy milyen csodálatos előadásokat nézhetünk meg 2024. évi nyári Szabadtéri Játékokon. A REÖK Palotában tervezett séta során a rendezvény vendégei emlékezetes szecessziós élményeket és hangulatok élhetnek át.

 

 

4. A Szegedi Tudományegyetem NKI Kulturális Iroda bemutatkozása

 

Helyszín: SZTE Rektori Épület (Szeged, Dugonics tér 13.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 14:15

Háziasszony: Tajti Gabriella, az SZTE NKI Kulturális Iroda vezetője

 

A Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Irodája évtizedek óta meghatározó szerepet játszik Szeged kulturális életében. Feladata az egyetem kulturális életének szervezése, a művészeti csoportok munkájának koordinálása, az egyetemen belüli és kívüli kulturális kapcsolatok ápolása, rendezvények szervezése. Az iroda tevékenységével segíti az egyetemi polgárok (hallgatók, oktatók, dolgozók) alkotói képességeinek kibontakozását. Fontos cél, hogy biztosítsa, növelje az egyetemi kulturális élet magas színvonalát, és ezt megismertesse a város lakosságával is. Évtizedek óta megrendezi az Egyetemi Tavasz és az Őszi Kulturális Fesztivál rangos rendezvénysorozatot, amelyeken a helyi szereplőkön kívül országosan jegyzett és külföldi vendégművészek is fellépnek. Az iroda minden évben számos előadói versenyt és alkotói pályázatot hirdet (zenei verseny, versmondó verseny, fotópályázat, vers- és drámapályázat stb.), és díjazza a kiváló hallgatók eredményeit.

A program során megnézhetjük a 2024. évi Egyetemi Tavasz rendezvénysorozat egyik kiállítását. Megismerkedhetünk az egyetem Rektori Épületével, amelynek egyik első emeleti szobájában 1925-ben Horger Antal professzor eltanácsolta a tanári pályáról József Attilát a Tiszta szívvel című verse miatt. 1962 és 1999 között a költő nevét viselte a szegedi egyetem: József Attila Tudományegyetem (JATE). Megtekinthetjük az épület fontos kulturális tereit (Díszterem, Átrium stb.), és zenés meglepetéssel is várjuk vendégeinket.

 

 

5. SZTE Sófi ösztöndíjas művészek képzőművészeti kiállítása

 

A kiállítás helyszíne: Szegedi Nemzeti Színház (Szeged, Vaszy Viktor tér 1.)

A kiállítás megnyitó időpontja: 2024. május 11. (szombat) 15 óra

A tárlatot megnyitja: Dr. Nátyi Róbert PhD, művészettörténész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja

A kiállítás megtekinthető: 2024. május 11-28.

 

Szegedi Tudományegyetem Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány 23 éves története során ösztöndíjakkal támogatta az egyetem képzőművészetek terén kiemelkedő hallgatóit is. A tehetségek számára kiállításokat is rendeztek többek között Szegeden (Somogyi-könyvtár, SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ, MTA Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB) Székháza, MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont stb.), Cambridge-ben, Budapesten, Debrecenben. A támogatott ösztöndíjasok közül négy olyan művész alkotásaiból rendezett kiállítással ünnepeljük az Art is Business díj elnyerését és a Covid járvány miatt elmaradt 20 éves jubileumot, akik kiemelkedő művészeti sikereket értek el az elmúlt években:

 

Deák Zsuzsanna üvegművész kiállítása

Csákány Lóránt fotóművész kiállítása

Vinkó Leó festőművész kiállítása

Tóth Alisa grafikusművész kiállítása


Tóth Alisagrafikusművész alkotásai a MOZDULJ! PETŐFI! - a Petőfi 200 vajdasági programsorozat szerves részeként megjelenő Petőfi Sándor: János Vitéz című kötet illusztrációi."


6. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar bemutatkozása

 

Helyszín: SZTE Bartók Béla Művészeti Kar (Szeged, Tisza Lajos krt. 79-81.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 15:30

Házigazda: Dr. Nátyi Róbert PhD, művészettörténész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja

 

A zenei képzés 1880 óta szép hagyományokra tekint vissza Szegeden. Különböző intézményi keretek között zeneművészeti konzervatórium működött, majd 2003-2019 között a szegedi egyetem Zeneművészeti Karán tanulhattak a hallgatók. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kara 2019-ben vette fel Bartók Béla zeneszerző nevét. Dr. Nátyi Róbert dékán bemutatja a Bartók Béla Művészeti Kart, megismerkedhetünk az itt történő művészeti képzésekkel és ezek jelentőségével Szeged kulturális életében. A magas színvonalú zeneművészeti képzés eredményeként kiváló művészek szereztek itt diplomát, és öregbítették a Kar hírnevét. Dr. Nátyi Róbert dékán tevékenységének köszönhetően minden téren sokat fejlődött a Kar. Az elmúlt másfél év során megtörtént a Tisza Lajos krt. 79-81. szám alatti épület teljes felújítása, s így vendégeink megtekinthetik az újjászületett intézményt.

 

 

7. Kerekasztal-beszélgetés a művészeti élet és az üzleti szféra együttműködéséről, a művészek támogatásáról mecénások által

Helyszín: SZTE Bartók Béla Művészeti Kar, Liszt Ferenc Kamaraterem (Szeged, Tisza Lajos krt. 79-81.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 16 óra

 

A kerekasztal-beszélgetés szereplői:

 

Dr. Nátyi Róbert művészettörténész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja

Barnák László főigazgató, színművész, rendező (Szegedi Nemzeti Színház)

Sófi József, a Szegedi Tudományegyetem Sófi Alapítvány alapítója, a Szegedi Tehetséggondozó Tanács tagja

 

A beszélgetést vezeti: Bagi Krisztina marketing vezető, Brand menedzser (Bonafarm csoport)

 

Művészeti pitch: Szives Márton projekt menedzser bemutatja művészeti projektjét a mecénásoknak.

 

Nagy tisztelettel várunk minden érdeklődőt a rendezvényre! Örömmel fogadjuk a szegedi művészeket is a kerekasztal-beszélgetésen, ahol találkozhatnak és kapcsolatokat alakíthatnak ki budapesti és szegedi üzletemberekkel, mecénásokkal.

 

 

8. Mecénási kapcsolatok kialakítása, kötetlen beszélgetés, borkóstoló

 

Helyszín: SZTE Bartók Béla Művészeti Kar (Szeged, Tisza Lajos krt. 79-81.)

Időpont: 2024. május 11. (szombat) 17:30